2024. március 16., szombat

Karlovy Vary

Karlovy Vary

(Csehország)

2022. április 17.

2022 tavaszán Prágában töltöttünk néhány napot, innen kirándultunk Karlovy Vary-ba. 

Karlovy Vary egy kb. 50.000 fős város, Csehország legnagyobb gyógyfürdőhelye, 2021 óta az Európa nagy fürdővárosai világörökségi helyszín része. A várost 1370-ben IV. Károly német-római császár alapította (róla is nevezték el), 1508-ban Európa első gyógyhelye lett. A 18. században híres Európai fürdőhellyé vált, de 1759-ben egy tűzvész teljesen elpusztította, ezután klasszicista épületeket emeltek. A fürdőépületek többsége és a fontosabb forrásokat összekötő kolonnád a 19. században épült. A városnak 13 nagyobb és 300 kisebb gyógyvíz-forrása van, melyeknek vize főleg az anyagcsere és az emésztőszervek zavarait gyógyítja. Itt gyártják a híres Becherovka-t, de rendeznek itt nemzetközi filmfesztivált is.

9-kor indult a Flixbus, 11-kor érkeztünk, először egy modernebb részen, egy nyüzsgő sétálóutcán bementünk a központba. Elmentünk a híres helyi ital, a becherovka előállítójának múzeuma előtt, óriási becherovka-s üveg jelezte a hollétét. A becherovka egy sárgás-zöldes színű gyomorkeserű, amely a fahéj és az ánizs mellett még 32 gyógynövényt és fűszert tartalmaz. Az alkoholtartalma 38 %. 1805-ben egy helyi patikus, Josef Becher (egy angol orvossal együtt) kísérletezte ki az italt, majd a fia, Jan Becher kezdte meg a nagyüzemi gyártást. A pontos recept a mai napig is titkos, a gyárban is csak ketten ismerik az összetevőket.

Kilátás a buszból Karlovy Vary-ra

Megérkeztünk

Jan Becher múzeuma

A híres ital

Ezután végigsétáltunk a Masaryk utcán, ami egy széles sétálóutca, mindkét oldalán üzeletekkel, éttermekkel és szállodákkal. Egy kereszteződésben áll a névadó T.G. Masaryk szobra, ő volt Csehszlovákia egyik alapítója és első elnöke, jó néhány alkalommal járt itt Karlovy Vary-ban.

Masaryk utca

Díszes csatornafedél

Masaryk szobra

Tovább a sétálóutcán

Háttérben a hegyek

A Masaryk utca végén kiértünk a Teplá folyóhoz, a sétánk során ennek a két partját fedeztük fel. A sarkon áll a főposta 1903-ban emelt épülete, amely a város üzleti negyedének és a fürdőközpontnak a határán áll. A fürdőközpont innen déli irányban található, tulajdonképpen két utcából áll a folyó két partján. Az itt feltörő 12 hőforrás fölé 5 lenyűgöző oszlopsort (kolonnádot) emeltek. Az első a Dvorák-park déli oldalán található Sadová kolonáda, vagyis a Parkkolonnád, amelyet 1881-ben előregyártott öntöttvas elemekből készítettek. Itt található a Kígyóforrás is, melyet egy óriási amfora díszít, rajta kígyókkal. A Parkkolonnád egyik (klasszikus szoborral díszített) forrásánál már mi is engedtünk a kíváncsiságunknak és megkóstoltuk a híres gyógyvizet, meglepően sós és nagyon forró volt.

Teplá folyó

Hotel Romania

A főposta saroképülete

Dvorzák-park, háttérben a Parkkolonnád

Kígyóforrás

A Parkkolonnád oszlopai között

Dvorzák-park


Megkóstoltuk!

A Teplá partján

A parton továbbsétálva elmentünk a Svoboda (vagyis szabadság)-forrás mellett, és megcsodáltuk a város legnagyobb kolonnádját, az 1881-ben emelt Malom-kolonnádot, amelynek óriási oszlopai egy görög piacra hasonlítanak. (Tervezője az az építész volt, aki a prágai Nemzeti színház épületét is tervezte.) A túlparton álló házak között található az a fagerendás ház is, ahol állítólag Nagy Péter cár szállt meg, amikor a városba látogatott. 

Szabadság-forrás

Malom-kolonnád


A túlpart házai

A szobrokkal díszített főbejárat



Ivókút

Oszlopok között



Ezután továbbsétáltunk a Lazenska utcán, amelynek elején emelkedik az impozáns Hotel Menuet, (amely 1900 körül a városi tanács székhelye volt), és elértük a Piacteret. Itt emelkedik Karloví Vary leghíresebb oszlopcsarnoka, a svájci stílusú, fából készült Piac-kolonnád. Állítólag magát IV. Károly császárt is az itt feltörő egyik hőforrás vizével kezelték. 1883-ban épült, majd 1993-ban az eredetihez hűen újjáépítették. Mellette áll a hófehér, szecessziós stílusú Kastély-kolonnád, amely 1912-ben épült és három épületrészből áll. 

Háttérben a Hotel Menuet

Piac-kolonnád




Kastély-kolonnád

Háttérben a Mária Magdaléna templom

A piactéren áll az 1899-ben épült  Hotel Romance Puskin (bár Puskin sohasem járt itt) és a barokk stílusú Szentháromság-oszlop, vagy ahogy a helyiek nevezik, a Pestis-oszlop. 1716-ban emelték hálából, hogy az 1713-ban egész Csehországban pusztító pestisjárvány megkímélte a várost.

Hotel Romance-Puskin

Pestis-oszlop

Ezután átkeltünk a Teplá-folyó egyik hídján, hogy megismerkedjünk a túlparti épületekkel is. Először elmentük a volt takarékpénztár épülete előtt, amely most éppen befektetőre vár, majd megérkeztünk a Színház-térre, amely természetesen a Városi Színház épülete előtt található. A színház 1886-ban készült el, az első előadás Mozart Figaro házassága volt. Tervezője a híres építész-páros, Fellner és Helmer volt, míg a belső díszítést a Klimt-fivérek (Gustav és Ernest) valamint Franz Matsch készítették. Itt tartották 1894-ben Dvorzák Újvilág szimfóniájának európai bemutatóját is.  A hófehér Mária Magdaléna templom helyén már a 14. században állt templom, amelyet több tűzvész is megrongált, ezért a 18. század elején lebontották. A helyére 1736-ban épült egy barokk templom, a híres építész, Dientzenthofer tervei alapján. 

Híd a Teplá-n

A volt takarékpénztár épülete


Színház-tér


Városi Színház



Mária Magdaléna templom

Ezután visszamentünk a túlpartra, megcsodáltuk a Zawojski-ház hófehér, arany-díszítésű szecessziós homlokzatát. A házat Felix Zawojski szabómester építtette 1900-ban, divatszalonja számára. A város leghíresebb és legmodernebb divatstúdiójának nemesi ügyfélköre volt, Edvárd, angol király is a megrendelőik között volt. Ezután megnéztük a város legforróbb és legaktívabb hőforrását, a Vridlo-t. Köré épült 1879-ben a Vridelni-kolonnád, de ez ma már nincs meg, 1939-ben lebontották, a helyére 1975-ben épült egy modern, csupa üveg és beton oszlopcsarnok. A forró víz itt gejzírként, akár 12 méteres magasságba tör fel, és percenként 2000 liter vizet termel, amelynek hőmérséklete a 72 fokot is eléri. A kitörések néha olyan erősek voltak, hogy az erejük megrongálta a környező házakat is.

Zawojski-ház





A Vridlo-forrás

Miután megcsodáltuk a zöldes-sárgás, vadul örvénylő hőforrást, a folyóparton visszaindultunk az állomás felé. Útközben vásárolgattunk, vettünk képeslapot, könyvet, ajándékként pedig a város két ikonikus termékét, a Becherovka-t és az ostyát. Vettünk emlékbe egy kis kerámia ivócsészét is, ebből tudtunk inni a forrásokból. Kettő körül értünk vissza az állomásra, megkerestük a Flixbus-t és visszaindultunk Prágába.


A Malom-kolonnád a Teplá-folyó túlpartjáról nézve

Sétakocsikázás

Vasútállomás

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Pireusz

  Pireusz 2024. augusztus 12. Pireusz egy közel 170 ezres kikötőváros Athéntól délnyugatra. Már az ókori Athénnak is itt volt a kikötője (ál...