2025. február 1., szombat

Piran

 Piran

2018. július 29.


Piran egy szlovén kikötőváros az Adriai-tenger partján, 10 km-re Kopertől, az Isztriai-félsziget északnyugati részén, Szlovénia Velencéjének is nevezik.  A terület első lakói az illírek voltak, majd a Római Birodalom része lett, ekkor épültek az első római villák. Az 5. századtól az avar és szláv népek betörésével a lakosság visszahúzódott a védhető szigetekre és félszigetekre, ekkor kezdődött itt a városok kialakulása. A 7. században a Bizánci, majd a Frank Birodalom része lett, 952-ben pedig a Német-római Birodalomé. A település első írásos említése egy ravennai paptól származik, egy 7. századi világtérképen látható. A város neve valószínűleg a görög pürranosz (görög) szóból származik, amely a környék vöröses színű köveire utal. 1812-ben, a napóleoni háborúk idején itt zajlott a szlovén tengerpart egyetlen tengeri csatája. A 19-20. század fordulóján Piran volt a legvirágzóbb osztrák-magyar város, 12.000 lakosával nagyobb volt, mint Koper. Ekkor töltötték fel a belső kikötőt, ma ennek helyén találjuk a Tartini teret. Itt adták át Ausztria első trolibusz vonalát 1909-ben, amelyet 1912-ben a villamos váltott fel. A keskeny nyomtávú villamos a Tartini teret kötötte össze Portorozzal és 1953-ig közlekedett. A város a 2. világháború után Jugoszláviához tartozott, majd 1991-ben a független Szlovénia része (és egyben határa) lett.


Busszal érkeztünk Koperből, először végigsétáltunk a kikötői sétányon, rengeteg fényképet csináltunk a vízen ringatózó jachtokról, vitorlásokról, aztán besétáltunk az óvárosban. 

Piran, háttérben az óváros

Kikötő



Halpedikür

A főteret Piran híres szülöttéről, Giuseppe Tartini olasz zeneszerzőről és hegedűművészről nevezték el. Egykor a terület belső kikötő volt, kisebb halászhajók kötöttek itt ki. A középkorban fontos épületek és paloták vették körül, 1894-ben úgy döntöttek, hogy betemetik a kikötőt és egy impozáns teret hoznak létre a helyén. Ekkor épült a Városháza, valamint Tartini bronzból készült emlékműve is, amely 1896 óta díszíti a gyönyörű teret. A tér egyetlen eredeti homlokzattal rendelkező épülete a Benecanka (velencei ház) nevű gótikus ház, amely a 15. századból származik.

Tartini tér

Kilátás a kikötőre

Velencei oroszlán

Városháza

Háttérben a Szent György templom harangtornya

Innen szűk kis utcákon keresztül felmásztunk a Szent György templomhoz, melyet a város védőszentjéről neveztek el, megcsodáltuk a kilátást. Már fentről kinéztük a strandot, ahol majd úszni fogunk.

Itt indultunk el felfelé

Sikátor

Háttérben a harangtorony

A város minden pontjáról látszó, 47 méter magas tornyot 1615-ben építették, a velencei Szent Márk tér harangtornyának mintájára. Közvetlenül a torony lábánál áll a keresztelőkápolna, amelynek belsejében egy kiállítást is megnézhettünk.

Battistero

A keresztelőkápolna 

Kiállítás a kápolnában

Kilátás a városra

A Tartini tér fentről


A várfal, hátul a tenger

Timi csodálja a kilátást

Itt fogunk fürödni!

A strand felülről

Vitorlások

A végtelen tenger


Miután kigyönyörködtük magunkat a kilátásban, megnéztük az 1344-ben épült Szent György templomot. Bár bemenni nem tudtunk, de az ajtaját védő rácson keresztül tudtunk néhány képet készíteni. (Részletek és több kép itt.)


Szent György templom

A tenger és a templom egy képen

A templom másik oldalán is a tenger

A templom főhomlokzata

Főhajó

Miután megnéztük a templomot, elindultunk a strandra. Megkerestük azt a részt, amit már fentről kinéztünk, gyorsan lepakoltunk és irány a víz. Másfél órát úsztunk, alig tudtuk rávenni magunkat, hogy otthagyjuk a smaragdzöld színű, kristálytiszta, kellemesen ringató vizet.

Szűk utca a félszigeten

Tengerpart

A part menti sétány a félsziget északi részén

Háttérben a templom tornya

Irány a víz!

Tengerpart

Este hatkor jöttünk ki a vízből, átöltöztünk, aztán elsétáltunk a félsziget csúcsáig. Szűk sikátorok, apró kis terek, mindenütt üzletek, éttermek és bárok, színes házak, a fejünk felett kifeszített kötélen száradó ruhák: tisztára Olaszországban éreztük magunkat!

Strandolás után

A strandra vezető lépcső



Utcazenészek a Városháza előtt

Városháza

Tartini tér

Giuseppe Tartini szobra

Sikátor

Kagylók mindenütt

Régi ház

Apró kis tér a házak között

A félsziget csúcsán, közvetlenül a parton áll a világítótorony, mellette pedig a Chiesa della Madonne della Salute, amelyet a 13. században említenek először, akkor Szent Kelemennek, a tengerészek védőszentjének nevét viselte. A 17. században, a pestisjárvány után nevezték át Egészséges Miasszonyunk névre. Harangtornya neogótikus stílusban épült. Sajnos nem volt nyitva, de a rácson keresztül be tudtunk nézni a belsejébe.

A világítótorony a félsziget csúcsán

A templom harangtornya

Chiesa della Madonne della Salute

Templombelső

A templom előtti sétány

Visszafelé a tengerparti sétányon jöttünk, nem a félsziget belsejében vezető sikátorokon keresztül, Timi pózolt a partmenti sziklákon, megnéztük a pirani hableány kőből faragott szobrát is.  A parton mindenütt éttermek sorakoztak, kiválasztottuk az egyiket (a Hotel Piran mellett álló Ribja kantina nevű haléttermet) és megvacsoráztunk: paradicsomleves, rántott hal, vegyes haltál tintahallal, polippal, saláta. 


Balra a pirani hableány

Tengerparti sétány

Színes házak és robogók

Kis tér régi házakkal

Tengerparti sétány


Hotel Piran

Paradicsomleves

Timi az étteremben

Saláta


Rántott hal

Vegyes haltál tintahallal és polippal



Miután jóllaktunk, az ingyenes buszjárattal elmentünk a buszmegállóig, (az óváros teljesen autómentes), ahol persze nem volt kiírva semmi, (úgy látszik, itt nem szokás a menetrend), de kilenckor jött egy busz, (előtte már többször is azt hittük, hogy a miénk érkezik), azzal visszamentünk Koper-be. Hazasétáltunk hajmosás aztán alvás.

Naplemente a tengeren

A háttérben az óváros

Ingyenes buszjárat

Ez még nem a mi buszunk!

Indulunk vissza Koperbe

Forrás: Piran – Wikipédia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szendrő

 Szendrő 2009. október 25. Szendrő (szerbül Smederevo) egy kb. 62 ezer lakosú város, Belgrádról 48 km-re délkeletre a Duna jobb partján, a N...