2024. július 26., péntek

Freudenstadt

Freudenstadt

2024. július 6.


2024 nyarán jártunk Timivel Németországban, ekkor látogattuk meg Freudenstadt városát.

Freudenstadt egy kb. 24.000 fős kisváros, 1599-ben I. Frigyes alapította. Járási központ, klimatikus nyaralóhely, egy fennsíkon fekszik. (1925-ben Németország legnaposabb városa volt.) A város központjának kiépítésére több terv is született, az első kettőn a tervezett kastély még a tér egyik sarkában állt volna, végül a harmadik valósult meg, ahol a kastélyt a szabályos négyzet alaprajzú tér közepére, 45 fokkal elfordítva tervezték. Végül a kastély nem épült meg, így a hatalmas tér üresen maradt, most ez Németország legnagyobb piactere. A tér körül egykor árkádos, favázas házak álltak, ezek sajnos nem maradtak fenn, de a mostani, újjáépített házak is árkádosak, ami nagyon hasznosnak bizonyult számunkra, hiszen egész nap esett. Már a város megalapítása utáni években számos tragédia sújtotta az itt élőket. Pestis, tűz, harmincéves háború, éhínség miatti kivándorlás; a város lakossága a tizedére esett vissza. De később újra benépesült, virágzásnak indult, egészen addig, amíg 1945 április 17-én a franciák tüzérségi támadást indítottak, a bombák és tűzvész következtében a belváros 95 %-a megsemmisült. A háború után azonnal megkezdődött az újjáépítés, végül egy olyan terv mellett döntöttek, amely ötvözte a hagyományosat a modernnel. 


Freundenstadt, Stadtbahnhof


A vasútállomástól néhány perc alatt a piactérre értünk, amely 219 x 216 méter (vagyis majdnem szabályos négyzet alakú), 4,5 hektár területével Németország legnagyobb lakott piactere. Északi részén áll a városháza, amelyet szintén újjá kellett építeni a háború után. 1954-ben készült el a ma látható épület, tornya 43 méter magas.
Körbejártuk a teret, (mivel közben esni kezdett, az árkádok alatt), megnéztük a tér délkeleti részén álló Fekete-erdő-szökőkutat, amelyet stilizált madarak és a Fekete-erdő szimbólumai díszítenek. 
A tér déli részén, pontosan a városházával szemben áll az 1608-ban épült evangélikus templom, amelynek különös formája (L-alakban a tér sarkán áll) azonnal megragadta a figyelmünket. Szerencsére nyitva volt, így belülről is meg tudtuk csodálni. (Részletek és több fotó itt.)

Háttérben a városháza

Városháza

Díszkút a piactéren

Árkádos házsor a tér északnyugati részén

A tér északi része a városházával

A tér keleti része





Fekete-erdő-szökőkút a tér délkeleti részén

Háttérben a templom

Játszótér a templom előtt

Harangtorony

Főbejárat az óratorony alatt, a kapu fölött az építtetők címereivel

Templombelső

Keresztelőmedence

Oltár és szószék

A mennyezet bordái

Óratorony

Amikor kijöttünk a templomból, már szakadt az eső, így továbbra is az árkádok védelmében csodáltuk tovább a teret. Sajnos, nem sokat láttunk belőle, mert az esti fesztivál miatt mindenütt sátrak, kordonok, korlátok voltak. Furcsa volt, hogy a tér nem sík, a közepe kiemelkedik, így onnan szinte fentről láttuk a templomot.

Árkádok alatt

A napernyők fölött a templom két tornya

A templom a tér közepéről nézve, esőben

A tér közepén két épület, az első a Technisches Rathaus (bármit is jelentsen ez) a turista információs irodával,  előtte egy furcsa szobor, kiderült, hogy a város újjáépítésére emlékeztet, 1955-ben készítette egy helyi szobrász. A városiak viccesen Hypothekenvenus-nak nevezik, utalva az újjáépítés finanszírozására (Hypotheke: hitel, jelzálog).

Technisches Rathaus

Balra az emlékmű, jobbra a Stadthaus

"Hypothekenvenus"

Az oszloppal szemben áll a Stadthaus, benne a városi múzeummal, a könyvtárral és egy kávézóval. Az idő is ideális volt a múzeumlátogatáshoz (egyre jobban szakadt), ezért megnéztük a kiállítást. (Részletek és több fotó itt.)

Stadthaus

Bejárat a múzeumba

Turizmus a Fekete-erdőben

Élet az 50-es években

Tervek a piactér házainak újjáépítésére

A Stadtkirche kulcsa és a tűzben
 megolvadt ólomüveg ablakok darabjai

Parasztszoba a Fekete-erdőben

Kötélverő műhely

Az utolsó reszelőkészítő műhelye

Cipészműhely

Szeszfőzde

Hajból készült ékszerek és dekorációs tárgyak

A Schweizer-terem

A város és a régió története tablókon

Egy magyar család története

A Stadthaus északról

Miután kijöttünk a múzeumból, megnéztük a városháza előtt álló, 1930-as évekből származó Neptun-kutat, aztán még megnéztük a tér északi részén álló házakat, köztük a sarkon álló épületet, amely 1609-ben városházának épült, működött benne börtön, középiskola és múzeum is, de most a rendőrségnek ad helyet.
Bementünk egy könyvesboltba, vettünk képeslapot, aztán találkoztunk Ilonával, aki eddig dolgozott. 

Neptun-kút

Jobbra a városháza

Árkádok

A rendőrség épülete

Tábla a rendőrség épületének falán

Plakát a könyvesboltban

A rendőrség délről


Elmentünk Ili munkahelyére, a Freudenstadt szélén, a fák között, egy kis tó partján álló Hotel Langenwaldsee-hez.
A szálloda a tó partján




Hotel Langenwaldsee


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Pireusz

  Pireusz 2024. augusztus 12. Pireusz egy közel 170 ezres kikötőváros Athéntól délnyugatra. Már az ókori Athénnak is itt volt a kikötője (ál...