2024. augusztus 16., péntek

Pireusz

 Pireusz

2024. augusztus 12.

Pireusz egy közel 170 ezres kikötőváros Athéntól délnyugatra. Már az ókori Athénnak is itt volt a kikötője (állítólag a város neve is a görög peiraieus révész szóból származik) és a város 1834-es újraalapításakor is ezt a kikötőt szemelték ki. Ma Pireusz a Földközi-tenger egyik legforgalmasabb kikötője, innen indulnak a személyszállító hajók az Égei-tenger szigetei felé, a kikötő nyugati része pedig teherkikötő. 

A hegyes félszigetet a három természetes kikötővel Themistokles i.e. 493-ban szemelte ki Athén kikötőjének, és egy falat is épített a város köré. I.e. 461 és 456 között épült meg a Pireuszt és Athént összekötő Hosszú fal, amely biztonságosabb összeköttetést biztosított a két város között. Periklész idején jött létre a város négyzetrácsos utcaszerkezete. A peloponnészoszi háború után a spártaiak által lerombolt városfalat újjáépítették. A középkorban a Porto Leone nevet viselte, egy 3 méter magas márvány oroszlánszobor miatt, ami egykor a kikötő bejáratát őrizte és ami ma Velencében áll, mert 1688-ban oda szállították. A város nemcsak kikötőiről híres, számos múzeuma és temploma is van.

Ahogy kiléptünk az állomás épületéből, egy óriási híd (vagy inkább felüljáró) állt előttünk, de le volt zárva, így végül a zebrán mentünk át a forgalmas út túloldalára, a kikötőbe. Óriási hajókat, kompokat láttunk, állítólag évente 17,6 millió ember fordul meg ebben a kikötőben. 

Monasztiraki metróállomás

Pireusz, végállomás

Felüljáró

A tenger

Pireusz kikötője


A felüljáró mögött az állomás épülete

Miután kigyönyörködtük magunkat a hajókban és a hihetetlenül zöld színű tengerben, elindultunk a város belseje felé. Elmentünk a bizánci és neoklasszikus elemeket ötvöző Szentháromság templom előtt, majd a Szent Spiridon templom mögött, és már ott is álltunk a Pasalimani (vagyis a Pasa kikötője) nevű egykori haditengerészeti kikötő (régi neve Zea volt) előtt, amelyen most gyönyörű jachtok ringatóztak. (Ez a Földközi-tenger egyik legnagyobb jachtkikötője.)

Szentháromság templom

Az utcai homlokzat


Szent Spiridon

Pasalimani

A kikötő körüli sétány







Miután megnéztük a kikötőt, a Kaningos utcán keresztülvágtunk a félszigeten (vagyis átmásztunk a dombon), és ahogy leereszkedtünk a túlsó oldalon, már ott is álltunk a Votsalakia strandon. Lementünk egy meredek lépcsőn, kerestünk egy jó helyet, ahol még egy pad is volt (bár később kiderült, hogy ez magántulajdonban volt), és már mentünk is be a vízbe. Csodálatos volt a tenger, végül fél 3-tól este fél 8-ig úsztunk és napoztunk. Közben 3 körül újabb vészjelzést kaptunk (a strandon mindenkinek sípolt a mobilja), figyeltünk a telefonon a tűz terjedését, számoltuk az órákat, ami a gépünk felszállásáig még hátra volt. Végül felmentünk a metrómegállóba, sajnos elég sokat kellett várni, (az egyik troli kimaradt), de végül eljutottunk a metrómegállóba. (Útközben, a troliból még megnéztük a másik egykori hadikikötőt, a Mikrolimano-t vagyis a "kis kikötőt', régi nevén Munychia-t .) Neo Faliro-ból gyorsan hazaértünk, kilenckor már a házban voltunk. A negyedünkben tiszta volt az ég, sehol a már ismerős, sárgás füst, viszont a troliból kinézve a hegyek felett ijesztő, fekete füstöt láttunk, így nem voltunk teljesen nyugodtak. Összepakoltunk és próbáltunk aludni néhány órát.


Votsalakia beach

A strandra vezető lépcső

A homokos strand



Jobbra Píreusz kikötője



Itt napoztunk

Timi a metrómegállóban

A metrómegálló

Füst a tenger felett



Mikrolimano kikötő a troliból


Neo Faliro metrómegálló

Forrás: 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Pireusz

  Pireusz 2024. augusztus 12. Pireusz egy közel 170 ezres kikötőváros Athéntól délnyugatra. Már az ókori Athénnak is itt volt a kikötője (ál...