2025. február 1., szombat

Poprád

 Poprád

2024. január 2. és 6.


Poprád egy kb. ötvenezres város, a Magas-Tátra kapuja, idegenforgalmi központ, nevét a rajta keresztülfolyó Poprád folyóról kapta. Már az őskorban lakott volt, a tatárjárás előtt főleg szlávok lakták, majd IV. Béla németeket telepített ide, ekkor indult virágzásnak. Lakói főleg mezőgazdasággal (len, és káposztatermesztéssel) foglalkoztak. később (rézbányájának köszönhetően) a rézművesség lett jelentős. Zsigmond Poprádot is elzálogosította, csak 1772-ben került vissza Magyarországhoz. A 19. század végén a vasút hozta el igazán a fejlődést, ekkor vált a régió központjává. 1945 után a lakossága megtízszereződött, ez annak is köszönhető, hogy számos (korábban önálló) települést hozzácsatoltak. 

Január 2.

A szlovákiai utazásunk első estéjén jártuk be a kivilágított főteret.



Angyal a körforgalom közepén



Adventi kivilágítás a főtéren


Kínálat


A parkban rénszarvasok és csillagok


Sétálóutca



Szent Egyed templom


Május 1. utca


Evangélikus templom


Poprád főtere az evangélikus templommal


Maci mindenütt



Timivel






Adventi koszorú



Jobbra a Szent Egyed templom, balra a reneszánsz harangtorony


Tátraalji Múzeum


Angyal színesben

Január 6.

Utazásunk utolsó napján, fél 12-kor értem vissza Szepesszombatról, az esős időben még megnéztem Poprád főterét, mert napfényben (?) is látni akartam a legfontosabb látnivalókat.

Híd a Poprád folyón


Poprád folyó



Szent Egyed templom


Evangélikus templom


Poprád főtere




A főtérre néz az 1834-ben épült, klasszicista stílusú evangélikus templom.


Evangélikus templom




A főtéren áll a Szeplőtelen Szűz Mária oszlop, valószínűleg az 1720-as években készült barokk stílusban. 


Mária oszlop

Poprád legfontosabb nevezetessége a Szent Egyed plébániatemplom. Az egyhajós, nyugati oldalán toronnyal ellátott templomot a 13. században építették, a 15. században gótikus stílusban átalakították. Középkori freskóiról híres, (az egyik Szent Lászlót ábrázolja), állítólag itt látható a Magas-Tátra legrégebbi ábrázolása egy bibliai jelenet háttereként. Sajnos zárva volt, így ezt nem tudtam megcsodálni. 
A templom mellett áll az (itt a Szepességben szinte már szokásos) reneszánsz harangtorony. A 17. században (1685-ben) épült, talán nem annyira díszes, mint a késmárki, de ez is nagyon szép.

Szent Egyed templom


Harangtorony


Evangélikus templom


A torony és a templom egy képen





A Szent Egyed templomtornya




Szarvasok a parkban



A feliraton a nevezetességek és a városrészek nevei

Miután megnéztem a főteret, hazafelé indultam. Útközben elmentem a (sötétben már látott) Tátraalji Múzeum épülete előtt. A Magas-Tátra növény- és állatvilágát, valamint a térség népművészetét bemutató múzeum az egyik legrégebbi Szlovákiában, még 1876-ban alapította a Magyar Kárpáti Egyesület. (Az épület előtt az egyik alapító, Husz Dávid emlékműve.)


Tátraalji Múzeum



Mivel már majdnem dél volt, elindultam haza a még mindig szemerkélő esőben. Az este szépen kivilágított körforgalmak (az angyalos, a macis és a hóemberes) most nem mutattak olyan jól, de legalább mindig tudtam, hol járok. Végiggyalogoltam a Partizanska-n, és pontosan délben hazaértem. Gyorsan száraz ruhát vettem és már indultunk is az állomásra.




Hazaértem, indulhatunk az állomásra

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szendrő

 Szendrő 2009. október 25. Szendrő (szerbül Smederevo) egy kb. 62 ezer lakosú város, Belgrádról 48 km-re délkeletre a Duna jobb partján, a N...