2025. február 1., szombat

Szepesszombat

Szepesszombat

2024. január 6. 


Szepesszombat, (ami akkor még önálló volt, ma már Poprád északkeleti része), egyike volt a történelmi 16 szepesi városnak. 1256-ban említik először, de valószínűleg már a tatárjárás előtt is létezett. Nevének előtagja a vármegyére, második része pedig a szombaton tartott hetivásárokra utal. A tatárjárás után németekkel telepítették be, ettől kezdve ez volt a leggazdagabb szepesi város. 1412-ben Zsigmond Szepesszombatot is zálogba adta, így 360 évig Lengyelországhoz tartozott. Virágkorát a 17-18. században élte, jómódú kézművesei céhekbe tömörültek, védelmi rendszerét négy városkapuval bővítették. (1652-ben itt született Johann Brokoff, neves barokk szobrász, aki a prágai Károly-híd szobrait készítette.) 1945-ben Poprádhoz csatolták, ekkor új városrész épült, ezen a kertvárosi részen sétáltam keresztül idefelé jövet. 


Poprádról gyalog sétáltam át Szepesszombatra, 10 után néhány perccel értem be a városba, a főtér egy domb tetején volt, már messziről látszott a Szent György templom tornya, így nem téveszthettem el az irányt. Először egy kertvárosi részen gyalogoltam keresztül, majd a Pad Branou utcán elindultam felfelé, a reneszánsz-barokk főtér irányába. A főtéren áll a Szent György templom, mivel éppen mise volt, beültem én is hallgatni. 

Pod Bránou, háttérben a templom tornya



A főtér jellegzetes, zsindelytetős polgárházai




A Szent György templom, balra a reneszánsz harangtorony


Katolikus ház


Templomtorony


Betlehem a templom oldalában


A templom bejárata


Ünnepi misén

Mivel mise közben nem illik fényképezni, én pedig alaposabban is meg akartam nézni a templomot, úgy döntöttem, megvárom a végét, addig pedig körbefényképezem a főteret. 



Szent György templom

Először a templom északi oldalán álló reneszánsz harangtornyot jártam körbe. 1598-ban épült, de később barokk stílusban átépítették. Ez már harmadik hasonló építmény volt, amit az elmúlt napokban láttam (Nagyőr és Késmárk után), nagyon tetszenek ezek az Itáliát idéző harangtornyok, még sohasem láttam korábban ehhez hasonlítót, tulajdonképpen még Olaszországban sem, nagyon különlegesek.


Reneszánsz harangtorony


A torony bejárata



A templom és a védőfala 

A tér másik oldalán áll az 1689-ben épült Mária-oszlop, amit azóta néhányszor már felújítottak. Ez a Szepesség legrégibb hasonló építménye, 2001 óta csak a másolata áll a téren, az eredetit a harangtoronyban lévő múzeumban lehet látni.


A Mária-oszlop a Városháza előtt

Ezután körbejártam a főteret, lefényképeztem a teret övező polgárházakat, amelyeknek jellegzetes, dupla háromszög formájú teteje már messziről feltűnt.














A főtér északkeleti részén áll az 1777-ben épült evangélikus templom, melynek oltárképe 1852-ben készült.


Evangélikus templom











A templom előtti park







A főtér közepén, a szépen gondozott parkban egy emlékművet találtam, melyet a rajta olvasható felirat szerint 1899-ben emelt a város közadakozásból az 1848-as forradalom emlékére. Az emlékmű mögött a Városháza épülete látható, amelyet eredetileg barokk palotának építettek a 18. század végén.


A szabadságharc emlékműve


Az emlékmű, háttérben a Városháza






Szlovák nyelvű étlap, de a halászlé magyarul



Romos ház, előtte a buszmegálló





A műemlék épületegyüttes

Mivel közben véget ért a mise, gyorsan beosontam a templomba és megnéztem a csodálatos templombelsőt, a világhírű oltárral. (Részletek és több fotó a templomról itt.)


Főoltár

Itt ültem a misén




Betlehem a templomban



Miután megnéztem a templomot, búcsút vettem a bájos kisvárostól és a még mindig szitáló esőben visszaindultam Poprádra, fél 12-re értem vissza.




Pod Bránou


Búcsúszelfi a templommal


Pension Pod Bránou


Jellegzetes szepesszombati ház



Forrás: Szepesszombat – Wikipédia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szendrő

 Szendrő 2009. október 25. Szendrő (szerbül Smederevo) egy kb. 62 ezer lakosú város, Belgrádról 48 km-re délkeletre a Duna jobb partján, a N...