Porec
2018. július 28.
Porec az Isztriai-félsziget nyugati részen, az adriai tengerparton fekszik, kb. 16.000 lakosa van. A város magja egy a tengerbe benyúló kis félszigeten fekszik. 1935-ig vasút kötötte össze Trieszttel, most ennek a helyén egy hegyi kerékpáros túraútvonal található.
A város területe már a történelem előtti időkben is lakott volt, a bronzkorban már várak álltak az öböl körüli dombokon. A mai város területén az i.e. 6. században jött létre az első állandó halászfalu, ezt az illírek alapították. A rómaiak az i.e. 2. században elfoglalták az Isztria területét és a mai belváros helyén castrumot építettek. A település az 1. században városi rangot kapott, ekkor a Colonia Iulia Parentium nevet viselte. A várost kőfal vette körül, a félsziget csúcsán egy Neptunus- vagy Jupiter-templom állt. A 3. században keresztény közösség alakult, ők kezdtek szentélyeket építeni, majd az 5. században egy bazilika is épült. A város a 6. században a keleti gótok fennhatósága alá tartozott, majd a Bizánci Birodalom foglalta el. Ekkor építtette újjá a bazilikát Euphrasius püspök, a ravennai bazilika mintájára, aranyozott mozaikképekkel. Ezután szlávok, majd longobárdok, később frankok foglalták el a területet, majd 1267-től a város a Velencei Köztársaság része lett. A több mint 500 évig tartó velencei uralom alatt a város gazdaságilag és kulturálisan is fejlődött, a 14-15. században Porec a kereskedők és kézművesek városa volt, számos szép palota épült ebben az időben. A 16. században a háborúk és járványok következtében a város csaknem teljesen kihalt, (1630-ban csak alig 30-an éltek itt!), majd 1667-ben fellendülés kezdődött, amikor dalmáciai, montenegrói, albán és krétai menekülteket telepítettek ide. 1797-ben, a Velencei Köztársaság bukása után francia uralom következett, majd a Habsburg Birodalom része lett. A 20. század elején fellendült a turizmus, számos szálloda épült. A város 1920-tól 1943-ig olasz uralom alá tartozott, majd 45-ig német megszállás alá került, ekkor több szövetséges bombatámadás érte, amelyek során a középkori városmag súlyos károkat szenvedett, az épületek 70%-a megsemmisült. A 2. világháború után Jugoszlávia része lett, majd 1991 óta a független Horvátországhoz tartozik.
Fél 12-re érkeztünk Koperből Porec-be, szerencsére a buszmegálló csak néhány méterre volt a tengertől. Váltottunk kunát, vettünk képeslapot, hűtőmágnest, aztán sétáltunk az óvárosban.
Porec óvárosának térképe
Kikötő
Városháza pálmákkal
Falmaradvány
Macskaköves utca az óvárosban
Timivel a harangtoronyban
A Püspöki palota kertje
A kiállítás részlete
A palota erkélyén
Mozaik
Főhajó
A keresztelőkápolna és a torony az átriumból
Timi a parton
A bazilika tornya a partról
Amikor kijöttünk a vízből, kiderült, hogy már háromnegyed hat (kettőkor mentünk be a vízbe!), így lekéstük a 17.05-ös buszt, amivel eredetileg haza akartunk menni. Koperben reggel azt mondták, ez az utolsó busz, de mi az állomáson láttunk egy 20.15-öst is kiírva, így reménykedtünk, hogy az tényleg jár. Mivel így volt még két óránk, sétálni indultunk a városba, már kicsit nyugtalanul, már azt is átgondoltuk, hol töltjük az éjszakát, ha mégsem tudunk visszamenni Szlovéniába.
A tenger
A főtéren megnéztük a barokk székesegyházat, vagyis a Crkva Gospe od Andela-t. (Részletek és több kép itt.)
Főhajó
Mivel délben csak egy kis zsemlét és ricottát ettünk, megéheztünk. A főtéren, közvetlenül a székesegyház mellett találtunk egy éttermet. Gombakrémlevest, halat és pizzát ettünk, nagyon finom volt.
Gombakrémleves
Grillezett hal mángoldos burgonyával
Ennél az asztalnál ültünk
Német nyelvű menü
A főtér a székesegyházzal
A porec-i Szabadegyetem épülete
Balra a Városháza
Ezután sétáltunk a parton, csodáltuk (és fényképeztük) a naplementét a kikötő felett, végignéztük a sétány elárusító bódéinak kínálatát, Timi kapott egy karkötőt is.
Naplemente az öböl felett
Kikötő
Bazársor a parti sétányon
Jachtok és vitorlások
Lemezek
Timi új karkötője
Visszasétáltunk a buszállomásra, megvettük a jegyet haza, mivel nem lehetett kártyával fizetni, megint váltottunk kunát. A busz kis késéssel érkezett, de nem állt be a helyére, még szerencse, hogy minden buszhoz odarohantunk megkérdezni, hová megy. Valószínűleg néhányan nem vették észre és ottmaradtak. Este 10-re értünk haza Koperbe.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése