A szálló udvara
Marina Borik
Strand a szálló mellett
Kristálytiszta!
Olajfák a strandon
Kikötő
Ódon partmenti villa
Szemben az óváros
Hát, ez eldőlt!
Közvetlenül a parton egy gyönyörű, bár kissé elhanyagolt (és a vihar által is megtépázott) parkot láttunk, mivel nyitva volt a kapu, bementünk. A kerítésen lévő tábla feliratából kiderült, hogy ez a Villa Attilia parkja, amely a Smirich család tulajdona volt, de most közparkként használják. A villa 1901-ben épült neoklasszicista stílusban, a kertjét pedig angolparkká alakították, sétányokkal, padokkal, szökőkúttal és egy elég meglepő dekorációval, egy szfinx-szel! Utánaolvastam, és kiderült, hogy a szfinx igazából a szerelem jelképe, Giovanni Smirich építész és felesége Velencéből költöztek ide, de a hölgy tragikus körülmények között meghalt, férje pedig a halhatatlan szerelmük emlékére építette a szfinxet.
A park bejárata
A szfinx
Villa Attilia
Ezután az egyik kanyarban egy kőből épült medencét láttunk, nem igazán értettük, mi a rendeltetése, de úgy tűnt, összeköttetésben áll a tengerrel.
A központi kikötőből egy kis bárkával mentünk át a félszigeten fekvő óvárosba, ez Horvátország egyetlen emberi erővel hajtott kompjárata, minden nap reggel hét és éjfél között egy euróért viszi át az embereket az óvárosba és vissza. Az útikönyv szerint két család 6 férfitagja osztozik az egyébként elég kemény fizikai munkán.
Mini világítótorony
Közeledik a bárka
Kiszállás
Ezután bejártuk a fallal körülvett óváros szűk kis utcáit, tereit. Mivel a félsziget északnyugati részén értünk partot, itt kezdtük a felfedezést. Először megnéztünk egy kis templomot, a neve Miasszonyunk, de az egészség szó is szerepelt a nevében.
A városfal
Miasszonyunk templom
A templom bejárata
Templombelső
Harangtorony
Ezután bementünk a templommal szemben lévő épületbe, ahol egy fotókiállítást néztünk meg a zadari gyaloghíd építéséről. Egy interaktív quizjátékot is elkezdtünk, de rájöttünk, hogy még nem ismerjük eléggé a látnivalókat ahhoz, hogy válaszolni tudjunk a kérdésekre.
Így épült a híd
Ezután szűk sikátorokon keresztül folytattuk a sétát és hamarosan elértük a Szent Ferenc kolostortemplomot, Dalmácia legrégebbi gótikus templomát, amely 1283-ban épült.
Szent Ferenc kolostortemplom
Főhomlokzat
Templombelső
Mellékoltár
Ezután megnéztük a Szent Éliás ortodox templomot. Az eredetileg görög ortodox templom, amelyet 1563-ban emeltek, a 18. század végén került át a szerb közösséghez. Egy csodálatos 16. századi ikongyűjteményt is megcsodálhattunk a templomban.
Szent Éliás templom
Templombelső
A templom mellett egy aprócska tér volt, ódon házakkal, és egy modern épülettel, amelyben a tábla szerint egy gimnázium működött.
Gimnázium
Ezután elértünk az egyik legfontosabb épülethez, a Szent Anasztázia katedrálishoz. A 11. században épült egy ókeresztény bazilika helyére. (Állítólag már a 4. században is állt itt templom.) A templom belső berendezésére a gótikus stílus jellemző, a ma látható homlokzat 1324-ben készült el. A 15. században kezdték el építeni a harangtornyot, de csak 1890-ben készült el.
Éppen misét tartottak a templomban, így nem mászkálhattunk az épületben, de a bejárattól gyorsan csináltunk néhány képet.
Szent Anasztázia katedrális
Főbejárat
Templombelső
Harangtorony
Ezután megérkeztünk a félsziget egyik legfontosabb terére, a Fórumra. Ez volt a római kori Zadar (akkori nevén Jadera) központja, az 1. században alakították ki. A 90x45 méteres tér három oldalát márvány oszlopsor szegélyezte, a mai napig láthatók az akkori középületek (gyűlésterem, bolthelyiségek) alapjai, és egy hatalmas oszlop, amit a középkorban pellengérként használták. A Fórum egyik oldalát a Régészeti Múzeum modern tömbje uralja. A tér legfontosabb épülete azonban a 9. században épült Szent Donát templom, melynek érdekes, kerek formája azonnal felkeltette az érdeklődésünket. (Részletes leírás és több kép a templomról itt.)
A római kori Fórum
Régészeti Múzeum
A háttérben a Szent Donát templom
Szent Donát templom és a katedrális harangtornya
Templombelső
Szintén a Fórumra néz az 1066-ban épült Szűz Mária templom, melynek ma látható homlokzata reneszánsz stílusú. Mellette (sajnos felállványozva) egy román stílusú harangtorony, amelyet Könyves Kálmán építtetett 1105-ben.
Szűz Mária templom a harangtoronnyal
Ezután az óváros főutcáján a Siroka utcán tovább sétáltunk a másik központi tér, a Narodni trg (vagyis a Népek tere) felé. Ez a zadari élet központja a középkor óta. A velencei-török háborúkban a tér súlyosan megsérült, ezután építették újjá olaszos, reneszánsz stílusban. Az első épület, amit a Népek terén megpillantottunk, az 1565-ben épült reneszánsz stílusú Loggia. Itt lakott a város kormányzója, majd bíróságként működött, ma pedig kiállítóterem. Vele szemben áll a városi őrség épülete, amely 1520-ban épült, majd a 17.században egy tornyot emeltek rá. A ma is látható óratorony 1803-ban készült el, az óra azóta is működik! A tér keleti oldalán áll az 1562-ben épült Pedrini palota, amely ma Városházaként és múzeumként működik.
Zadarban 1520 óta (!) működik közvilágítás, az eredetileg fatüzelésű lámpákat 1860-ban cserélték ki olajlámpára. A Városháza előtt látható lámpa pontosan úgy néz ki, mint ezek az olajlámpák, és egy ilyen lámpa helyén áll.
Szemben a Loggia
Óratorony
Városháza, előtte a lámpa
Népek tere
Balra a Városháza tornya
Ezután tovább indultunk a sétálóutcán az óváros keleti vége felé, útközben elmentünk a Szent Simon templom mellett, amelyet a 17. században barokkosítottak, bár még felfedezhetők rajta 5. századi elődjének nyomai is. Vele szemben a Rektori palota, amelyben ma kiállításokat tartanak. Végül kiértünk az Öt kút terére, ahol megcsodáltuk a zömök, ötszögletű tornyot, a Kapitány tornyot, amely onnan kapta a nevét, hogy Zadar kapitánya a közelben lakott. Valamikor 10 ilyen ötszögletű torony volt Zadarban, de mára ez az egy maradt meg. A térről visszafordultunk és a Barakevics utcán kisétáltunk az óváros szélére. A Városi kapun keresztül kiértünk a hídhoz.
Tömeg a sétálóutcán
Einstein
Szent Simon templom
A rektori palota
Balra a Rektori palota, jobbra a Szent Simon templom
Városfal
Kapitány torony
Öt kút tere
Barakevics utca
Városi kapu
Mivel dél volt, nagyon meleg és már nagyon vágytunk a strandra, ezért hazaindultunk. Ezúttal a félszigetet a szárazfölddel összekötő hidat választottuk, amelynek építéséről a kiállításon már sokat megtudtunk.
A szárazföldön, a postánál felszálltunk a buszra, ezúttal nem szálltunk le a szállás közelében, a domb tetején, mint első nap, mert a recepciós szerint a busz közvetlenül a szállás előtt áll meg. Hát, kiderült, hogy ez nem volt jó ötlet, mert a busz borzasztó nagy kerülőt tett, végigment a parton egészen Diklo-ig, ott visszafordult, és aztán tényleg a hostel előtt állt meg.
A tömeg mögött a híd
Kilátás a hídról az óvárosra
A szárazföld modern épületei
Kikötő
Gyorsan átöltöztünk és kisétáltunk a tőlünk kb. 100 méterre lévő strandra. Igaz, hogy a part aprókavicsos volt, de egy kibetonozott lépcső vezetett a kristálytiszta vízbe, így kényelmesen be tudtunk sétálni. (Még kerekesszékeseknek is kialakítottak egy lejárót.)
Strand
Estig úszkáltunk és napoztunk, aztán lezuhanyoztunk, átöltöztünk és este fél 7-kor visszaindultunk az óvárosba. Ezúttal nem a bárkával mentünk át, hanem a hídon, de ez azzal járt, hogy meg kellett kerülnünk az egész kikötőt, így csak negyed 8-kor értünk be az óvárosba. Ezúttal ott kezdtük a sétát, ahol délben abbahagytuk, az Öt kút terén. Állítólag amikor felhúzták a várfalakat, rájöttek, hogy a kutak a falon kívül maradtak, ezért egy vízvezetékrendszert építettek ki. A tér mai formáját a 19. században az osztrákok alakították ki. A teret a Szárazföldi kapun hagytuk el a Fosa, vagyis a kis délkeleti kikötő irányában. A kaput római alapokra építették, mai formája 1543-ban alakult ki. A diadalív formájú kapu az egyik legszebb és legjobb állapotban megmaradt műemlék Dalmáciában, közepén egy nagyobb és kétoldalt két kisebb kapu nyílik rajta, a középső kapu felett pedig a velencei uralomra utaló szárnyas oroszlánt láthatjuk.
Úton az óvárosba
Kikötő
Barakovics utca
Kapitány torony
Az öt kút egyike
Kilátás a Fosa-ra, jobbra a kapu
A Szárazföldi kapu fentről
Fosa kikötő
A Szárazföldi kapu
Mielőtt a kaput átlépve visszatértünk volna az óvárosba, még megnéztük a citadellát, amely a helyőrséget szállásolta el a velencei időktől a 18. századig. A korábbi római védművekre épült, és Sibenik erődjével együtt szerepel a világörökségi listán, mint 16-17. századi velencei védmű, ezért mindenképpen fel akartuk keresni.
Az erőd fala
A velencei erőd
Újra a Fosa kikötőben
Miután megnéztük az erődöt, beléptünk a Szárazföldi kapun és ezúttal egy másik utcán, a Spire Brusine-n haladtunk nyugat felé. Elmentünk az 1389-ben épült Szent Mihály templom mellett, amelyhez egy ferences kolostor is tartozik Ezután kimentünk a partra, ahol az egyik hotel étterme előtt megpillantottunk a Stomorica Szent Mária templom romjait. Ennek a kis, 11. századi ókeresztény templom alapjait először 1880-ban találták meg, de néhány év múlva visszatemették és aztán 1966-ban tárták fel újra. Nagyon érdekes az alaprajza, az öt félköríves apszis a főhajóval együtt egy kulcsot formáz. (Állítólag Szent Péter kulcsát jelképezi.)
Spire Brusine
Szent Mihály templom és kolostor
A Stomorica templom alapjai
Ezután végigsétáltunk a félsziget délnyugati partját és megnéztük azt a híres naplementét, amiről Hitchcock azt mondta, hogy itt a legszebb a világon!
Miután lement a nap, visszamentünk a Forumra, és a Szűz Mária templom mellett egy olasz étteremben megvacsoráztunk. Pizzát ettünk és spagettit a tenger gyümölcseivel. Aztán fagyiztunk a sétálóutcán, majd a bárkával átkeltünk a szárazföldre és a gyönyörűen kivilágított tengerparton hazasétáltunk a szállodába, fél 11-re értünk haza.
Szent Donát templom és a harangtorony
Szűz Mária templom
Kolostor
Sikátor
Az étterem terasza
Pizza
Spagetti a tenger gyümölcseivel
Fesztivál a Forumon
Fagyizunk
Jön a bárka
Partot értünk
Yachtok a kikötőben
Egy kivilágított villa a parton
A szfinx esti fényben
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése